מסע או טיול

מסע או טיול ?
בעברית שתי מילים שתי משמעויות. במהלך המסע של המשלחת לפולין מצאתי שאני וגם אחרים מתבלבלים ומשתמשים בשתי המילים ״מסע״ ו״טיול״ ונראה לי שחייבים פה בדיוק.
מסע מתאר תנועה ממקום אחד למקום אחר. מסע יכול להסתיים חזרה באותה נקודת מוצא. טיול אף הוא מתאר מסע אבל זהו מקרה פרטי של מסע שמטרתו הנאה ובילוי.

זה נכון שבמישור הגשמי נסענו לפולין וחזרנו לארץ אבל במישור הרוחני והאישי, שי שיצא לפולין הוא לא שי שחזר מפולין ואני מאמין שהדבר נכון גם לילדים שלי וגם לכל המשתתפים האחרים במסע. כל אחד במידתו ובדרגתו. אני לא מאמין שקיים אפילו אחד, ולא משנה כמה פעמים הוא כבר עשה מסע לפולין, שחזר בדיוק כמו שהוא יצא.

לצערי, אפילו במהלך המסע היו לא מעט רגעים (ולפעמים הרגיש לי הרבה מידי) של טיול. כשדמיינתי לעצמי את המסע לרגע לא חשבתי על הנאה ובילוי. פיניתי את הזמן, בצעתי הכנה, הכל על מנת לאפשר התפתחות. לא תכננתי לעשות קניות, לא תכננתי לבלות ערב במועדון קריוקי. וכן, היה ברור לי שיהיה דרוש זמן ׳התאוששות׳, זמנים של מפגשי חברים, יצירת קשרים, שיח, שחרור מועקה וכיו״ב.

כשקבוצת אנשים נפגשת לחוויה משותפת לא מן הנמנע שיהיו התנגשויות של רצונות שונים ויכולות שונות, של מסע ושל טיול. ההתנגשות הכי חזקה עבורי היתה כשבקרנו בלודג׳ ואחד החברים לקחת אותנו לסמטה צרה ובה הבית של משפחת אביו וסיפר לנו סיפור אישי מרתק ומרגש על קורות אביו לפני, תוך כדי, ואחרי השואה. איך שיצאנו מהסמטה ועודנו נרגשים ונסערים, חוזר חבר אחר שבילה את הזמן בקניות ומציע לנו שוקולדים ומראה לנו סוכרית ׳זין ורוד לליקוק׳ (סליחה). הניגוד הבלתי אפשרי בין עומק ומשמעות המסע והרדידות חסרת המשמעות, הגסה, של הטיול הכה בי בעצמה שלא יכולתי להכיל ועלה בי כעס גדול.

דוגמא נוספת: כשעלו בקשות לתת זמן לקניות או הצעות לצאת לבר לקריוקי או אפילו סתם לעשות סיור לילי בעיר, לא היה לי עניין בכך, זה פשוט לא משך אותי בשום צורה, ההיפך הרגשתי דחיה. ולא ידעתי להסביר לעצמי באותו רגע למה לא בא לי סתם לסייר בעיר, לטייל, להנות, מה בשמחה הייתי עושה בערים אחרות ובזמנים אחרים.

לשמחתי משיחה עם בניי הבנתי שבמשלחות הילדים הקושי הזה של ישוב מסע וטיול לא היה קיים באותה עוצמה. ׳זמן חופשי׳ ניתן במשורה, כל יום התחיל ב-6 בבוקר וגמר ב-11 בלילה. רק לשם השוואה, במשלחת ההורים יום ממוצע התחיל ב-9 בבוקר, נגמר ב-6 בערב, ובמספר ימים ניתנו מספר שעות לקניות. אצל משלחות הילדים נוכחות המסע נשמרה בקפדנות.

אני לא יודע אם לפני המסע חשבתי על פולין בהקשר של ארץ לטייל בה או לעשות קניות אבל היום ברור לי שלא חשוב כמה זול ימכרו מוצרים בפולין אני לא אטוס לשם לעשות קניות. אין לי את היכולת ליישב את המקום הזה עם טיול. אני כן רואה את עצמי נוסע שוב למסע בפולין.
אני גם מבין עכשיו שניתן לי שיעור נוסף, קושי נוסף של נוכחות במסע למול מציאות הטיול ויכולת השילוב והקבלה של השניים.